shutterstock_1706922685.jpg

Ağız, Diş Ve Çene Cerrahisi

Diş İmplantı

-Diş İmplantı Nedir, Nasıl Uygulanır?

Diş implantı, eksik dişlerin yerine çene kemiğine özel driller yardımıyla yuva açılarak yerleştirilen titanyum vidalardır. İmplant, diş kökünü taklit eder ve üst yapısına dişi taklit eden özel protezler yapılır. Böylelikle hastalar dişsizlikten kurtulmuş olurlar.

-İmplant Uygulamasının Aşamaları Nelerdir?

 • Tedavi öncesi: Ayrıntılı bir muayene yapılır. İleri görüntüleme tekniklerinden olan tomografi yardımıyla kemik yapısı üç boyutlu olarak bilgisayar ortamında incelenir. İmplantların uygulanacağı yerler belirlenerek planlama yapılır. Durum hakkında hastaya bilgilendirme yapılarak tedavi seçenekleri sunulur. Alınan ortak karara göre tedaviye başlanır.

 • İmplantın uygulanma seansı: Lokal anestezi veya sedasyon yardımıyla, özel driller kullanılarak çene kemiğine implantların yerleştireceği yuvalar açılarak implantlar önceden planlanan bölgelere yerleştirilir. İmplant uygulaması adet başına on dakika kadar sürmektedir. 

 • Dikişlerin alınması: İmplant uygulamasını takiben genelde iki hafta sonrası hem kontrol yapılır hem de dikişler alınır.

 • Geçici protezin yapılması: Dikişlerin alındığı seans yapılmaya başlanıp, bir hafta içerisinde bitirilerek daimi protez yapılana kadar hastanın içinde bulunduğu dişsizlik durumuna geçici çözüm sunulur.

 • Daimi protezlerin yapılma süreci: İmplantlar kemikle kaynaştıktan sonra daimi protezler yapılır. Bu kaynaşma ise implant yapıldıktan yaklaşık olarak iki-dört ay sonra gerçekleşmektedir. Protezin yapılma süresi protezin türüne göre değişkenlik göstermektedir.

-İmplant Operasyonu Öncesi Tomografi Çekilmeli Mi?

İmplant, klasik radyografiler yardımıyla yapılamaz. Klasik radyografiler iki boyutlu bir görüntü sağlarlar. Bu durumda kemik kalınlığı, sinirin lokasyonu gibi hususlar tespit edilemez. Fakat tomografi bizlere üç boyutlu şekilde çene kemiğinin birebir şeklini gösterir. Eğer tomografi çekilmeden implant uygulanırsa, telafisi mümkün olmayan sağlık problemlerinin ortaya çıkması olasıdır.

-İmplant Hangi Yaşlarda Yaptırılmalı?

Büyüme gelişim sürecini tamamlayan ve sağlık durumu açısından herhangi bir engeli olmayan bütün bireylere implant uygulaması yapılabilir. Çene kemiğinin büyüme gelişimi yaklaşık olarak on yedi yaşında tamamlanmış olmaktadır ve bu yaştan sonra her birey implant yaptırabilir. İmplant uygulamasında yaş bakımından herhangi bir üst sınır bulunmamaktadır, yaşlılık durumu implant tedavisinde bir engel değildir.

-Kimlere İmplant Yapılamaz?

Bazı ağır sağlık problemlerinde, ilgili bölümün doktoruyla birlikte diş hekiminiz birlikte implantın yapılmaması gerektiğine karar verebilir. Fakat bu durumla çok nadir karşılaşılmaktadır.

-İmplant Yapılırken Ağrı Hissedilir Mi?

Hayır hissedilmez. İmplantın gerçekleştirileceği bölgeye lokal anestezi yapılacağı için herhangi bir ağrı, acı hissedilmez.

-İmplant Sonrası Ağrı, Şişlik Olur Mu?

Lokal anestezinin etkisi geçtiği zaman, cerrahi bir işlem yapıldığı için az miktarda da olsa ağrı ve şişlik normaldir. Bu sürecin olabildiğince hızlı atlatılması amacıyla diş hekiminiz tarafından birtakım ilaçlar reçete edilebilir.

-İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

İmplantların ömrü de tıpkı doğal dişler gibidir. İyi bir ağız bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolüyle uzunca seneler hiçbir problem oluşturmadan kullanılabilirler.

-İmplantın Zararı Var Mıdır?

İmplantların üretildiği materyal titanyumdur. Titanyum insan vücuduyla uyumlu bir madde olduğu için herhangi bir zararı yoktur. Alerjen değildir ve toksik bir özellik barındırmaz.

-Ameliyattan Korkuyorum. Nasıl İmplant Yaptıracağım?

İmplant operasyonu lokal anestezi altında yapıldığı için herhangi bir ağrı veya hassasiyet hissedilmez. Fakat buna rağmen ameliyat olmaya karşı aşırı korku duyarak strese giren bireyler için sedasyon ve genel anestezi gibi işlemlerle implant operasyonu gerçekleştirilebilir.

-Çene Kemiği Tozu (Greft) Nedir, Neden Uygulanır?

İmplant yapılacak bölgede yeterli kemik bulunmadığında veya diş çekimiyle aynı seansta implant uygulanması gerektiğinde implant yapılacak alana kemik tozu uygulaması yapılır. Kemik tozları insan, hayvan veya sentetik kaynaklı olabilir ve içerdikleri maddeler sayesinde bölgede kemik oluşumu sağlamakla beraber iyileşmeyi de hızlandırırlar.

Yirmi Yaş Dişleri

-Yirmi Yaş Dişleri Nedir?

On yedi-yirmi altı yaş arası çıkan dişlerdir. Üçüncü büyük azı dişi olarak da adlandırılırlar. Çene arkının en sonunda yer alırlar. Diğer bütün dişler çenede yerini aldığı için genelde yirmi yaş dişlerine yer kalmaz ve bu yüzden gömülü kalabilirler.

-Bütün Yirmi Yaş Dişleri Çekilmeli Mi?

Hayır. Eğer çenede yeterli yer bularak sürmüşlerse çekilmeyebilirler. Fakat bazen çenede yer bulup sürmelerine rağmen yine de çekilmeleri gerekebilir. Çapraşıklığa sebep oluyorsa, temizlenemiyorsa, ilerlemiş çürüğe sahiplerse genelde çekilmeleri gerekir.

-Çekilmesi Gereken Bir yirmi Yaş Dişi Çekilmezse Ne Olur?

 • Bölgede enfeksiyon kaynağı olarak, bütün çene sistemine hatta kaslara iltihap yayılmasına sebep olarak hayatı tehdit edici sorunlara yol açabilir.

 • Bitişiğindeki dişte ciddi çürüklere sebep olabilir.

 • Dişlerde çapraşıklığa sebep olabilir.

 • Temizlenemediği için kolayca çürüyerek şiddetli ağrıya sebep olabilir.

 • Ağız kokusuna yol açabilir.

 • Çene kistlerinin oluşumuna sebep olabilir.

-Yirmi Yaş Dişi Çekimi Ağrılı Mıdır?

Çekim öncesi, söz konusu olan bölgeye lokal anestezi yapılacağı için herhangi bir ağrı olmaz.

-Çekim Sonrası Ağrı, Şişlik Olur Mu?

Yirmi yaş dişlerinin çekimi genelde cerrahi bir operasyonla gerçekleştirildiği için, çekim sonrası birkaç gün ağrı ve şişlik olması normaldir. Fakat bu durum şiddetli değildir ve hafif etkili ağrı kesici ilaçlar kullanılarak rahatlıkla ortadan kaldırılabilir.

Gömülü Dişler

-Gömülü Diş Nedir?

Sürmesi gerekirken, sürememiş olan dişlere gömülü diş denir. Bazen çene kemiğinde bazen de diş etinde gömülü kalabilirler.

-Gömülü Dişler Mutlaka Çekilmeli Mi?

Gömülü dişlerin önemli bir kısmının ortodontik tedaviyle sürmesi sağlanabilir. Fakat yapılan ayrıntılı muayene sonucu, sürdürülemeyeceği düşünülen gömülü dişler cerrahi bir operasyonla çekilirler.

-Gömülü Diş Çekimi Ağrılı Mıdır?

Çekim öncesi, söz konusu olan bölgeye lokal anestezi yapılacağı için herhangi bir ağrı olmaz.

-Çekim Sonrası Ağrı, Şişlik Olur Mu?

Gömülü dişlerin çekimi cerrahi bir operasyonla gerçekleştirildiği için, çekim sonrası birkaç gün ağrı ve şişlik olması normaldir. Fakat bu durum şiddetli değildir ve hafif etkili ağrı kesici ilaçlar kullanılarak rahatlıkla ortadan kaldırılabilir.

Lazer Diş Hekimliği

-Lazer Diş Hekimliğinde Hangi Tedavilerde Kullanılabilir?

 • Beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatmada.

 • Renklenmiş diş etlerinin tedavisi

Koyulaşmış, hatta siyahlaşmış diş etlerinin tedavisinde.

 • Diş eti operasyonları

Diş etlerinde bulunan hastalıklı dokuların uzaklaştırılmasında.

 • Diş eti estetiği

Düzensiz diş eti yapıları lazerle uyumlandırılabilir. Bunun dışında lamina, zirkonyum gibi estetik diş tedavileri öncesi de diş etlerinin proteze uyumlandırılmasında.

 • Hassasiyet giderme

Soğuk- sıcak hassasiyetinde.

 • İmplant operasyonları

İmplant operasyonu öncesi, implant yuvasının hazırlanmasında.

 • Kanal tedavisi

Dişlerin kanallarındaki enfekte dokuların uzaklaştırılmasında.