shutterstock_628521530 (1).jpg

Botoks Uygulamaları

- Botoks Nedir, Neden Yapılır?

Botoks tıbbi bir proteindir. Clostridium botulinum isimli bakteri tarafından üretilir. Hekimler tarafından tedavi ce estetik amaçlı olarak kullanılır. Yaşlanmayı geciktirici etkilerinin yanı sıra diş sıkma (bruksizm) tedavisinde, günümüzde kullanılan en etkili tedavi metodlarındandır.

- Botoks Diş Sıkma Problemimi Tedavi Eder Mi?

Diş sıkma probleminin temelinde stres yatar ve psikolojik temelli bir rahatsızlıktır. Sorunun asıl kısmının tedavisi psikiyatristler tarafından yapılır fakat sürecin fizyolojik kısmının tedavisi diş hekimlerine aittir. Diş sıkma faaliyeti için çiğneme kasları kullanılır, çiğneme kaslarına uygulanan botoks ise bu durumu önleyerek kaslardaki spazmı çözer.

- Botoks Yüzümde Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Çiğneme kaslarına uygulanarak diş sıkmayı tedavi etmesinin yanı sıra yüzdeki oluşmaya başlayan hemen hemen bütün kırışıklıkların kaynağına da uygulanarak yaşlanmayı geciktirir. Özellikle “alın, göz çevresi, burun, üst dudak, alt dudak, ağız köşeleri, alt çene, ve boyun” kısımlarına uygulanabilir.

- Botoks Yaptırmak Zararlı Mıdır?

Hekimler tarafından yapıldığında herhangi bir zararı yoktur, fakat hekim olmayan bireyler tarafından yapılması oldukça sakıncalıdır. Geri dönüşü oldukça zor olan problemlere sebebiyet verebilirler bu yüzden hekim olmayan bireyler tarafından yapılmamalıdır.