ÇOCUK KLİNİK_DSF0069.png

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

İlk Muayene

- Çocukların İlk Diş Hekimi Muayenesini Ne Zaman Yaptırılır?

Çocuklarda diş hekimi muayenesi, ilk diş sürdükten sonra yapılabilir. Bu da altıncı ay civarı gerçekleşmektedir. Erken gibi görünse de olası bir problemin erken tanısı için oldukça önemlidir ilk muayene. Ebeveynlerin de çocuk ağız bakımı konusunda bilinçlendirilmesine katkıda bulunulmuş olur. İleride ortaya çıkabilecek diş hekimi korkusunun da önüne geçilir, diş kliniğine alıştırılmış olur.

- Çocuklardaki Diş Hekimi Korkusu Nasıl Aşılır?

Bunun için öncelikle korkunun kaynağını tespit etmek gerekir. Korku genellikle ebeveynlerin geçmişte yaşadığı kötü anılarını çocuklarına anlatmasından veya istemeden de olsa çocuğa kötü telkinde bulunmasından kaynaklanır. Nadiren de olsa çocukların önceden yaşadıkları kötü tecrübeler bu korkuya sebebiyet verebilir.

  • Ebeveynler daha önce yaşadıkları kötü tecrübelerini çocuklarına anlatmamalıdır.

  • Tedaviye başlamadan çocuklara “korkma, acımayacak” tarzında cümleler kurmamaları gerekir. Bu tarz telkinler çocuklarda tedavinin acı verici olabileceği konusunda yargı oluşturur.

  • Çocuklara randevu öncesi herhangi bir söz verilmemelidir. “Sadece dişlerine bakacak, hiçbir şey yapmayacak” tarzında cümleler kurulmasının ardından, çocuklarda gereken tedaviyi yapmak imkansız hale gelebilir.

  • Diş hekimi randevusu sonrası çocuklara ödüllendirme yapılmamalıdır. Bu tarz bir ödüllendirme, diş hekimi randevusunun zor bir durum olduğunu düşündürebilir.

  • Çocuklara “eğer tedavi olmazsa, iğne yapılıp dişinin çekileceği” söylenmemeli. Çünkü iğne ve diş çekimini çocuklarda bir korku unsuruna dönüştürmek, ileride bu tarz tedavilerin uygulanmasını oldukça zorlaştırır.

  • Özet olarak korkuyu oluşturan faktörlerin çoğunluğu ebeveyn kaynaklıdır. Ve bu hususlara dikkat edilerek diş hekimi korkusu hiç oluşturulmadan bütün sorun çözülebilir.

  • Diş hekimi korkusu oluşmuş çocuklarda ise, ilk bir hekimle karşılaştıkları ilk seans tedavi uygulanmaması daha doğru olur. Hekimle tanışma gerçekleştirilerek, arkadaşça bir ilişki kurulabilir. Ardından klinik ve malzemeler tanıtılıp ilerleyen seanslarda tedavilere geçilebilir.

Fissür Örtücü Uygulaması

- Fissür Örtücü Uygulaması Nedir, Neden Yapılır?

Dişlerimizin özellikle çiğneme yüzeyleri oldukça girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Bu kısımlar gıda artıkları birikimine elverişlidir ve temizlenmeleri de zordur. Girintili çıkıntılı bu kısımlara “fissür” ismi verilmektedir ve özel bir akışkan dolgu materyaliyle örtülmeleriyle olası çürük oluşumlarının da önüne geçilmiş olur.

- Fissür Örtücü Uygulamasının Zararı Var Mı?

Hayır yok. Aksine olası çürük oluşumlarının önüne geçmeyi sağlar.

- Fissür Örtücü Uygulaması Bütün Çocuklara Yapılır Mı?

Evet yapılır. Çürük açısından yüksek risk bölgesi olan fissürlerin örtülmesi diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

- Fissür Örtücü Uygulaması Uzun Sürer Mi?

Diş başına yaklaşık olarak on dakika sürmektedir. Oldukça kolay bir işlemdir.

Flor Uygulaması

-Flor Uygulaması Nedir, Neden Yapılır?

Flor, dişlerin dış yapısını oluşturan mineyi güçlendirir ve çürüklere karşı korur. Hatta yeni başlamış çürüklerin giderilmesini sağlar. Normal çürüklerin de ilerlemesini durdurur. Çürüklerle savaşta koruyucu diş hekimliğinin ayrılmaz bir parçasıdır.

- Flor Uygulaması Zararlı Mıdır?

Diş hekimi tarafından uygulanmasının herhangi bir zararı yoktur aksine çok fazla faydası bulunmaktadır. Fakat diş hekimi olmayan bireyler tarafından uygulanması ciddi zararlara sebebiyet verebilir.

- Flor Uygulaması Hangi Dişlere Yapılabilir?

Flor, bütün dişlerin tüm yüzeylerine uygulanabilir.