DSCF8047 3_1.jpg

Dijital Diş Hekimliği Nedir, Ne Yapar?

Sürekli gelişen teknolojinin diş hekimliğine entegrasyonudur. Klasik metotlarla yapılan, istenilen sonuca uzak olan ve hastaların korkmasına sebebiyet veren birçok işlem dijital diş hekimliği sayesinde artık daha başarılı ve acısız hale getirilmiş durumdadır.

 

Dijital Diş Hekimliğinin Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

 • Estetik gülüş tasarımı

 • Üç boyutlu görüntüleme

 • Üç boyutlu yazıcı

 • Üç boyutlu modelleme

 • Telsiz şekilde plaklarla ortodontik tedavi

 • Dijital ölçü alımı (tarama)

 • Cerrahi implant rehberleri

 • Diş eti estetiği tasarımı ve modellemesi

Dijital Ölçü Alımı Ve Tarama

Klasik diş hekimliğinde ölçüler metal ölçü kaşıkları ve ölçü malzemeleri ile alınırdı. Bu şekilde alınan ölçülerde bireysel hatalardan kaynaklı ciddi deformasyonlar bulunabilir ve bunun yanı sıra ölçü alımında hastalarda öğürmeye sebep olabilir.

Dijital ölçü alımında ise optik bir kamera sistemiyle dişler hızlıca taranarak bilgisayar ortamına üç boyutlu şekilde aktarılır. Bu şekilde alınan ölçülerde hata payı neredeyse hiç yoktur. Ölçü alımı çok daha hızlı gerçekleştirilmekle beraber, hasta konforu da arttırılmış olur.

Dijital Estetik Gülüş Tasarımı

-Estetik Gülüş Tasarımı Nasıl Bir Tedavidir?

Estetik gülüş tasarımı uygulanırken bireyin yüz şekli, yüz hatları, dudakları, gözleri, burnu, kulakları, çene kavisi gibi yüzündeki diğer unsurlar göz önünde bulundurularak bütün bu yapılara en uyumlu estetik görüntüye sahip dişlerin dizayn edilmesi hedeflenir. Bunun için de öncelikle dijital ölçü alınır ve bu ölçü bilgisayar ortamına aktarılarak dizaynı yapılır. Bu süreçte hasta-hekim uyumlu olarak tasarım gerçekleştirilir. Beğenilen tasarım üç boyutlu yazıcılar kullanılarak elde edilir, dişlere uygulanır ve sonuca dair en gerçekçi tahmin ortaya çıkmış olur. Hasta onayladığı takdirde ise elde edilen modele birebir uygun daimi tasarım elde edilerek uygulama yapılır.

Kaç Seans Sürer?

Ortalama üç seans sürmektedir.

1. Seans: Dijital ölçü alımı, başlangıç fotoğraf ve video kayıtlarının alınmasını içerir.

2. Seans: Bilgisayar ortamında tasarımı gerçekleştirilen modelin ağız içine uygulanıp kontrol edilmesi. (Mock Up)

3. Seans: Hasta ve hekim tarafından onaylanan geçici modelin aynısının daimi model şeklinde üretilip ağız içerisine oryantasyonu yapılır.

Hayalini Kurduğum Gülüşe Kavuşabilir Miyim?

Dijital ölçü alındıktan sonra bilgisayara aktarılan dişlerin görüntüsü üzerinden dizayn gerçekleştirilir ve bu süreç hasta ile hekimin ortak kararlarıyla şekillenir. İki tarafında onayladığı hem estetik hem sağlıklı model ardından ağıza uygulanır. Eğer hasta isterse bu aşamada da dizayn aşamasında da tasarımda yönlendirmede bulunabilir ve böylelikle “hayalini kurduğu gülüşe” kavuşmuş olur.

Dijital Üç Boyutlu Görüntüleme Ve Modelleme

Klasik radyografik görüntülemeler iki boyutludur ve herhangi bir şekilde kemiğin kalınlığı ile ilgili bilgi vermezler. İmplant operasyonları üç boyutlu görüntüleme yapılmadan uygulanmamalıdır. Mevcut kemiğin kalınlık ve kalitesi önceden tespit edilemezse implantın ve bölgedeki kemiğin kaybına sebep olunabilir.

İmplant operasyonları kistlerin tespit edilmesi ve alınmasında, yirmi yaş dişlerinin sinir ile ilişkisinin tespitinde ve daha birçok diş hekimliği uygulamasında üç boyutlu görüntüleme yapılması şarttır.

Dijital Ortodonti

-Dijital Tarama Ve Üç Boyutlu Yazıcı Kullanımı

Ortodontik tedavilerin öncesinde hem tedavinin takibi hem de kayıt tutmak amacıyla ölçü alınmaktadır. Dijital diş hekimliğinde bu ölçüler optik kameralar ile alınarak üç boyutlu şekilde bilgisayara aktarılır. Bilgisayara aktarılan üç boyutlu görüntüler özel üç boyutlu yazıcılar ile çıkartılarak bütün bu işlemler daha hızlı ve konforlu hale getirilmiş olur.

Telsiz Şekilde Plaklarla Uygulanan Ortodontik Tedavi

 Dijital bir ortodontik tedavi yöntemidir. Dişlerdeki çapraşıkların düzeltilmesi amacıyla kişiye özel olarak üretilen şeffaf plaklarla gerçekleştirilir. Tel takılmasına gerek kalmadan gerekli tedavi uygulanır, bu sebeple kişinin ortodontik tedavi gördüğü dışardan anlaşılmaz. Sanal ortamda tedavinin sonunda dişlerin nasıl görüneceği üç boyutlu olarak görülebilir. Hatta tedavi sürecinde de dişlerin ne zaman nasıl görüneceği önceden üç boyutlu şekilde sanal ortamda görülebilir.

Gizli Tel (Incognito) Tedavisi

Incognito 3M firması aracılığıyla kişiye özel olarak üretilen bir tedavi sistemidir. Bu tedavide teller, dişlerin arka yüzeyinden geçtiği için dışarıdan görülmezler. Bu şekilde konforlu bir tedavi sağlanmış olur.

Dijital bir şekilde ölçüler alınarak sanal ortama aktarılır ve dizayn edilir. Her dişin şekline özel hazırlandığı için, diş yüzeyinde minimum yer kaplarlar.

Gizli tel tedavisi (incognito) (lingual ortodontik tedavi), tel takılması gereken diş düzensizliği olan bütün vakalara uygulanabilir.

Dijital Cerrahi Rehberler

-İmplant Rehberleri

Üç boyutlu görüntüleme yöntemleriyle kemik kalınlığı incelenerek, bulunan kemik yapısına özel olarak üç boyutlu rehberler hazırlanır. Hazırlanan bu rehberler sayesinde implantlar uygun kemik kısımlara en ideal şekilde yerleştirilir. Bu sistem sayesinde çok zorlu vakalarda bile kolaylıkla implant tedavisi gerçekleştirilir.

Estetik Diş Eti Tedavisi Rehberleri

Dijital tarayıcılar kullanılarak ağız içerisinden ölçüler alınıp üç boyutlu şekilde bilgisayara aktarılır. Aktarılan bu üç boyutlu görüntü üzerinde en ideal diş eti formu belirlenerek üç boyutlu yazıcılarla tedavide kullanılacak rehberler çıkartılır. Sonuç olarak da tedavinin başarısı arttırılmış ve tedavi hızlandırılmış olur.

Lazer Diş Hekimliği

-Lazer Diş Hekimliğinde Hangi Tedavilerde Kullanılabilir?

 • Beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatmada.

 • Renklenmiş diş etlerinin tedavisi

Koyulaşmış, hatta siyahlaşmış diş etlerinin tedavisinde.

 • Diş eti operasyonları

Diş etlerinde bulunan hastalıklı dokuların uzaklaştırılmasında.

 • Diş eti estetiği

Düzensiz diş eti yapıları lazerle uyumlandırılabilir. Bunun dışında lamina, zirkonyum gibi estetik diş tedavileri öncesi de diş etlerinin proteze uyumlandırılmasında.

 • Hassasiyet giderme

Soğuk- sıcak hassasiyetinde.

 • İmplant operasyonları

İmplant operasyonu öncesi, implant yuvasının hazırlanmasında.

 • Kanal tedavisi

Dişlerin kanallarındaki enfekte dokuların uzaklaştırılmasında.