shutterstock_269613158.jpg

Diş Beyazlatma (Bleaching)

- Diş Beyazlatma Nedir, Kaç Tip Diş Beyazlatma Vardır?

Estetik açıdan uygun olmayan diş renginin daha beyaz görünmesini hedefleyerek estetik bir görünüm kazandıran tedavidir.

  • Lazerle Yapılan Ofis Tipi Beyazlatma: Diş kliniğinde, diş hekimi tarafından gerçekleştirildiği için “ofis tipi” olarak adlandırılır. Dişlerin üzerine hekim tarafından beyazlatma jeli sürülür ve bu jel lazerle aktif hale dönüştürülerek bir saat boyunca uygulama devam eder.

  • Tek Diş Beyazlatma (Walking Bleaching): Kanal tedavisi görmüş dişlerde zamanla gerçekleşen renklenmenin tedavisidir. Dişteki dolgu sökülerek, dişin içerisine beyazlatma jeli yerleştirilir ve üzeri geçici dolguyla kapatılır. Dişte istenen renk sağlanana kadar bu işlem üçer gün aralıklarla tekrar edilir.

- Dişlerim Neden Renklendi?

Dişlerin yaş ile beraber fizyolojik şekilde renklenmesi normaldir. Bunun dışında farklı renklenme sebepleri de bulunmaktadır, bunlar:

  • Çay, kahve, kırmızı şarap, meyve suyu gibi renkli gıdaların tüketilmesi.

  • Sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı.

  • Gebelik döneminde antibiyotik kullanımı.

  • Çocukluk döneminde antibiyotik kullanımı.

  • Kanal tedavisi sonucu dişin içten renklenmesi.

  • Amalgam dolgulardan kaynaklı renklenme.

  • Travma sonucunda dişin canlılığını yitirmesi sonucu olarak oluşan renklenme.

- Lazerle Diş Beyazlatma Zararlı Mı?

Diş hekimi kontrolünde, klinikte gerçekleştirilen lazerle diş beyazlatmanın herhangi bir zararı yoktur. Beyazlatma sonrası yaklaşık üç gün boyunca dişlerde hassasiyet oluşması beklenen bir yan etkidir. Sıcak ve soğuk yiyecek- içeceklere karşı bir miktar geçici hassasiyet normaldir.

- Lazerle Diş Beyazlatmanın Etkisi Kalıcı mı?

Lazerle diş beyazlatma sonrası elde edilen renk zaman içerisinde kaybolmaya başlar. Elde edilen rengin kaybolması hastanın renkli gıdalar ve tütün ürünleri kullanım sıklığına bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık altı ay ile bir yıl arası sürer. Eğer altı ay arayla birkaç seans daha lazerle diş beyazlatma tekrarlanırsa, elde edilen renk kalıcı olmaya başlar.

- Lazerle Diş Beyazlatma Öncesi Ve Sonrası Nelere Dikkat Etmem Gerekir?

Beyazlatmanın yapılacağı gün ve sonrasındaki iki gün boyunca renkli sıvılardan ve tütün ürünlerinden uzak durulması gerekir. Eğer kullanılırsa dişler beyazlamanın aksine hızla renklenmeye başlarlar.