shutterstock_1125336146.jpg

Diş Taşı Temizliği

-Diş Taşı Neden Oluşur?

Tüketilen gıdaların artıklarının ve tükürükteki minerallerin dişlerin yüzeyindeki pürüzlü alanlara birikip zaman içerisinde katılaşmasından oluşur. Diş fırçalaması işleminin üzerinden sekiz saat geçtikten sonra ilk taş oluşumları görülmeye başlanır.

-Diş Taşı Temizliği Nedir?

Dişlerin, yüzeyine biriken taş benzeri oluşumlardan temizlenmesidir. Bunun yanı sıra bu taşlardan kaynaklı lekelerin çıkartılması işlemini de içerir.

-Diş Taşı Temizliği Yaptırmasam Ne Olur?

Diş taşları özellikle diş etine yakın diş kısımlarında birikirler. Diş etine baskı yapmalarının yanı sıra bakterilerin yaşaması için uygun ortamı oluştururlar. Bu durumda diş etinde enfeksiyona ve dişte çürüğe sebep olabilir. Enfekte diş eti zamanla çekilmeye başlar, bu durum çene kemiğini de olumsuz etkiler ve sağlıksız çene kemiği de gün geçtikçe rezorbe olmaya başlar. Bunun sonucu olarak da dişin destek dokuları olan diş eti ve çene kemiğinde oluşan kayıplar ile dişin kök yüzeyi açığa çıkmaya başlar. İlerleyen süreçte dişlerde sallanmalar ve kayıplar görülebilir.

-Diş Taşı Temizliğini Ne Sıklıkla Yaptırmak Gerekir?

Bu durum kişiden kişiye değişkenlik göstermesine karşın normal ağız hijyenine sahip bireylerde genelde yılda bir kere yapılması yeterli olmaktadır. Düzenli diş hekimi kontrolü yaptırılırsa bu duruma geç kalmadan diş hekimi müdahale edebilir. 

-Diş Taşı Temizliği Dişlere Zararlı Mı?

Hiçbir şekilde zararlı değildir, aksine faydalıdır. Sadece temizlik sonrası birkaç gün hafif bir hassasiyet görülmesi, beklenen bir yan etkidir.