HEKİM TEDAVİ_DSF0144.png

Kanal Tedavisi (Endodonti)

- Kanal Tedavisi Nedir?

Dişler tabakalardan oluşur ve en iç tabakasında dişi besleyen kan damarları, sinirler bulunur. En iç tabakada bulunarak dişin canlılığını sağlayan bu yapıya pulpa denir. Çürük, kırık, çatlak gibi birçok sebepten dolayı pulpa açığa çıkabilir veya mikroorganizmaların işgaline uğrayabilir. Bu durum ilerledikçe dişin iltihaplanmasına da sebep olmaktadır. Genelde şiddetli ağrıya sebep olan bu tarz olaylarda, pulpa dokusu kök ucuna kadar komple çıkartılıp alınır ve kök ucundan dişin ağızda görünen kısmına kadar kanal dolgusu uygulanır. Bütün bu tedavi sürecineyse “kanal tedavisi” denir.

- Kanal Tedavisi Dişimi Çekilmekten Kurtarır Mı?

Evet kurtarır. Toplumdaki yaygın inanışın aksine birçok iltihaplı diş çekilmeden, kanal tedavisi sayesinde ömrüne devam edebilir. Bunun yanı sıra şiddetli ağrıya sebep olup, hastalar tarafından çekilmesi tek çareymiş gibi düşünülen birçok diş de kanal tedavisiyle kurtarılabilir.

- Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Yapılmalıdır?

 • Sinir dokusuna kadar ilerlemiş çürüklerde.

 • Travma sonucu oluşan ve dişin sinirine kadar ulaşan kırıklarda veya çatlaklarda.

 • Apse oluşmuş dişlerde.

 • Özellikle yemek yeme sırasında dişin üzerine basıldığında ağrı oluşuyorsa.

 • Yüksek, uyumsuz yapılmış dolgu ve protezlerde gerekebilir.

 • Özellikle geceleri ağrı yapan dişlerde.

 • Fazla miktarda aşınma sebebiyle aşırı hassasiyete sebep olan dişlerde.

 • Sinirlerin ölmesinden kaynaklı olarak rengi değişmiş dişlerde.

 • İlerlemiş diş eti hastalıklarında.

 • Ortodontik tedavi görmüş, aşırı kuvvet uygulanarak canlılığını yitirmiş dişlerde.

 • Bazen hiçbir belirti olmaksızın radyolojik muayene sonucunda bazı dişlere kanal tedavisi yapılması gereksinimi ortaya çıkabilir.

- Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Tedavi öncesi dişe lokal anestezi uygulaması yapıldığı için herhangi bir ağrı hissedilmez.

- Kanal Tedavisinde Antibiyotik Kullanımı Gerekir Mi?

Normal şartlarda herhangi bir antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Fakat ilerlemiş enfeksiyon durumu gibi koşullarda bazen antibiyotik kullanımı gerekebilir.

- Kanal Tedavisi ve Diş Dolgusu Farklı Tedaviler Mi?

Evet. Diş dolgusu, çürüğün temizlenip ardından dişte oluşan boşluğun dolgu ile doldurulmasıdır. Kanal tedavisinde ise dişin sinirleri çıkartılarak, sinir yapının yeri doldurulur ve ardından dişin ağızda görülen kısmına dolgu yapılmaktadır.

- Kanal Tedavisi Sonrası Ağrım Olur Mu?

Standart bir kanal tedavisi sonrası çiğneme esnasında hafif hassasiyet oluşabilir. Bunun dışında herhangi bir ağrı oluşması beklenmez. Ama bazı durumlarda birkaç gün antienflamatuar ilaç kullanımı hekim tarafından önerilebilir.

- Kanal Tedavisi Başarısız Olursa Ne Yapılır?

Nadiren de olsa kanal tedavisi sonrası ağrı geçmeyebilir, şişlik ortadan kalkmayabilir. Bu tip durumlarda uygulanan tedavi başarısız olmuş veya yanlış yapılmış demektir. Sık görülmeyen bu durum karşısında daha önce uygulanan kanal tedavisi sökülerek yenilenebilir. Yine de başarısızlık gözlemlenirse en son çare olarak diş çekilebilir.

Post Uygulaması

- Post Uygulaması Nedir, Neden Yapılır?

Kırık, çürük gibi aşırı madde kaybına sebep olan faktörlerin sonucu olarak kanal tedavisi sonrası sıradan diş dolgusu yapılamayacak dişlerde dişin kanalının içerisine çubuk benzeri bir yapı olan post yerleştirilerek dişin restorasyonu sağlanır. Ardından dişe kaplama yapılarak kaybolan diş dokusu geri kazanılmış olur.

-Post Çeşitleri Nelerdir?

 • Döküm

 • Vidalı

 • Fiber

- Post Dişe Nasıl Uygulanır?

Özel yer açıcı genişletme drilleri sayesinde kök kanalı içerisine posta uygun yuvalar hazırlanır ve bu yuvaya post, özel yapıştırıcılarla yerleştirilir.