shutterstock_739359838.png

Ortodonti

- Ortodonti Nedir?

Dişlerin birbirleriyle veya çene kavsiyle olan ilişkilerini inceleyerek tespit edilen uyumsuzlukları tedavi eden bir diş hekimliği branşıdır. Dişlerde görülen çapraşıklık, ayrıklık (diastema), eğiklik, yanlış pozisyonda sürme gibi sorunları tel veya şeffaf plaklar yardımıyla tedavi ederek estetik ve kusursuz bir gülüşün yanı sıra etkili bir çiğneme işlevi de kazandırır.

- Ortodontik Tedaviye Hemen Başlayabilir Miyim?

Ortodontik tedavi öncesinde ağızdaki bütün çürükler temizlenip, dolguları yapılmalıdır. Ortodontik tedavi esnasında çürükten kaynaklı ağrı veya diş kaybı tedaviyi olumsuz etkileyebilir. Diş etlerinin sağlıklı olması için diş taşı temizliği ortodontik tedavi öncesinde yapılmış olmalıdır. Bunun dışında implant, protez gibi tedaviler ortodontik tedavi esnasında yapılmaları epey zor olduğu için hemen hemene bütün diğer diş tedavileri ortodontik tedavi öncesinde muhakkak yapılıp bitirilmiş olmalıdır.

Metal Diş Teli

Dişlerde görülen çapraşıklık, ayrıklık (diastema), eğiklik, yanlış pozisyonda sürme gibi durumların tedavisi amacıyla dişlerin ön yüzeyine yerleştirilen kare şeklindeki metal braketler ve diş telleri ile gerçekleştirilen ortodontik tedavidir. Fakat gülümsendiği zaman bu metal yapılar göründüğü ve estetik olmadığı için daha az tercih edilir.

Porselen Diş Teli

Dişlerde görülen çapraşıklık, ayrıklık (diastema), eğiklik, yanlış pozisyonda sürme gibi durumların tedavisi amacıyla dişlerin ön yüzeyine yerleştirilen kare şeklindeki porselen braketler ve diş telleri ile gerçekleştirilen ortodontik tedavidir. Gülümsendiği zaman, metal bir yapı barındırmadığı için estetik bir görüntü de sağlar. Fakat metal diş tellerine göre oldukça kırılgandır ve daha dikkatli bir kullanım gerektirir.

Telsiz Ortodontik Tedavi (Ortodontik Plaklar) (Invisalign)

- Invisalign Nedir?

Dijital bir ortodontik tedavi yöntemidir. Dişlerdeki çapraşıkların düzeltilmesi amacıyla kişiye özel olarak üretilen şeffaf plaklarla gerçekleştirilir. Tel takılmasına gerek kalmadan gerekli tedavi uygulanır, bu sebeple kişinin ortodontik tedavi gördüğü dışardan anlaşılmaz.

-Tedavinin Sonucunda Dişlerimin Nasıl Olacağını Görebilecek Miyim?

Evet. Sanal ortamda tedavinin sonunda dişlerinizin nasıl görüneceğini üç boyutlu olarak görebileceksiniz. Hatta tedavi sürecinde de ne zaman nasıl görüneceğinizi önceden üç boyutlu şekilde sanal ortamda görebileceksiniz.

- Tedavi Sürecim Nasıl İlerleyecek?

  • Tedavi öncesi: Genel bir muayene yapılarak, tespit edilen dişlerle ilgili diğer bütün problemler ortadan kaldırılır.

  • Tedavinin başlangıç aşaması: Dijital ölçü alınarak tedavi planlaması yapılır. Böylelikle tedavinin sonucu da daha tedaviye başlanmadan ayrıntılı bir şekilde görülebilir.

  • Ne sıklıkla kontrole geleceğim?: Şeffaf plaklar on beş gün aralıklarla değiştirilmelidir ve bir seansta iki adet şeffaf plak verilir. Bu durumda otuz günde bir düzenli kontrol yeterli olmaktadır.

  • Tedavim kaç ay sürecek?: Bu kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir süreçtir. Mesela on iki plak ile bitirilebilen bir tedavi altı ay sürerken, yirmi plak ile bitirilebilen bir diğer tedavi on ay sürmektedir.

  • Yeme-içme sırasında plağı çıkartmam gerekir mi?: Sıcak gıdalar tüketilirken çıkartılmaları gerekmektedir. Çünkü sıcaktan dolayı deforme olabilirler. Bunun dışında çıkartılmalarına gerek yoktur.

  • Plağı gün içerisinde kaç saat takmam gerekiyor?: Günlük ortalama yirmi saat takılması gerekir.

- Plaklarımı Nasıl Temizleyebilirim?

Sabun yardımıyla akan suyun altında fırçalayarak temizliği yapılabilir. Temizlerken diş macunu kullanılmamalıdır.

Gizli Tel Tedavisi (Incognito) (Lingual Ortodontik Tedavi)

- Gizli Tel Tedavisi Nedir?

Incognito 3M firması aracılığıyla kişiye özel olarak üretilen bir tedavi sistemidir. Bu tedavide teller, dişlerin arka yüzeyinden geçtiği için dışarıdan görülmezler. Bu şekilde konforlu bir tedavi sağlanmış olur.

- Kişiye Özel Üretimi Nasıl Yapılır?

Dijital bir şekilde ölçüler alınarak sanal ortama aktarılır ve dizayn edilir. Her dişin şekline özel hazırlandığı için, diş yüzeyinde minimum yer kaplarlar.

- Herkese Yapılabilir Mi?

Gizli tel tedavisi (incognito) (lingual ortodontik tedavi), tel takılması gereken diş düzensizliği olan bütün vakalara uygulanabilir.

Takıp Çıkartılabilen Hareketli Apareyler

- Hareketli Aparey Nedir?

Özellikle çocuklarda diş düzensizliklerinde kullanılan, takılıp çıkartılabilen ortodontik tedavi metodudur.

 

- Çocuklarda Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanılabilir?

Bu durum kişiden kişiye değişmekle beraber, genelde ilk ortodontik muayene altı yaşından sonra yapılır. Belirlenen düzensizlik bir süre takip edilebilir. Ve sorunun gidişatına bağlı olarak değişmekle birlikte dokuz ile on iki yaşları arasında ilk ortodontik tedaviye başlanılabilir.

- Hareketli Apareyler Çocukların Canını Acıtır Mı?

Özel tasarımı sayesinde kesinlikle can acıtmaz. İlk uygulandığı günlerde, yabancılaşma hissi ortaya çıkar fakat birkaç gün içerisinde damağın bir parçası olarak kabul edilmeye başlanır.

- Hareketli Apareylerin Kullanımı Ne Kadar Sürer?

Düzenli bir kullanım sonucunda altı ay kadar bir sürede söz konusu olan ortodontik problem giderilmiş olur. Fakat tedavi sonrası altı ay daha sadece geceleri kullanılarak elde edilen sonuç idame edilmiş olur.

- Hareketli Apareyler Nasıl Temizlenir?

Su ve sabun yardımıyla diş fırçasıyla temizlik yapılır. Temizleme esnasında diş macunu kullanılmamalıdır.