ağız tarama yakın çekim_DSF0065.png

Diş Eti Tedavileri (Periodontoloji)

- Diş Eti Kanaması Neden Kaynaklanır?

Diş yüzeyine biriken plak ve diş taşı gibi oluşumların içeriğinde bulunan mikroorganizmaların diş etinde enfeksiyona sebep olmasından kaynaklanır. Bunun yanı sıra sert fırçalama, taşkın dolgular ve uyumsuz protezler de diş eti kanamasına sebep olabilir. Bazı hastalıklarda ve hamilelikte de diş eti kanaması görülebilir.

- Diş Eti Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle diş eti kanamasının sebebi tespit edilir, ardından bu sebep ortadan kaldırılır. Yaygın olarak diş eti kanaması, diş yüzeyinde biriken plak ve diş taşlarındaki mikroorganizmaların diş etinde enfeksiyona sebep olmasından kaynaklanır. Bu durumda da diş taşı temizliği yapılmalıdır, fakat sadece diş taşı temizliği bu sorunu çözmeye yetmez. Hastanın da tedaviye katılımı gerekir, doğru ve düzenli diş fırçalaması öğrenilip o şekilde fırçalama yapılması şarttır.

- Diş Eti Çekilmesi Neden Kaynaklanır?

 • Sert şekilde dişleri fırçalamak.

 • Yoğun diş taşı ve plak birikimi.

 • Dişlerin aşırı çapraşık olması.

 • Tütün ürünleri kullanımı.

 • Hatalı yapılmış dolgular.

 • Hatalı yapılmış protezler.

 • Bazı sistemik hastalıklar.

 • Oral hijyen eksikliği.

- Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi kompleks bir sorundur. Çekilmeden kaynaklı olarak kök yüzeyi açığa çıkar ve bu durum hassasiyete, hatta çürümelere sebep olur. Tedavide de öncelikle varsa kök yüzeyindeki çürük tedavi edilir, bu şekilde hassasiyet problemi de çözülmeye çalışılır. Ardından cerrahi birtakım küçük operasyonlarla bölgede diş eti oluşturulur.

- Diş Eti Çekilmesi Tedavi Edilmezse Sonucu Ne Olur?

Diş eti çekilmesi sonucunda kök yüzeyi açığa çıkar. Kök yüzeyi çürük oluşumuna aşırı elverişli bir alan olduğu için, hızlıca çürük oluşur ve gün geçtikçe oluşan çürük hızla ilerleyerek dişte fazlaca madde kaybına sebep olur. Diş çekilmek zorunda kalabilir.

- Diş Eti Çekilmesi Tedavi Edildikten Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Tedavinin ardından en önemli husus, operasyon bölgesinin olabildiği kadar temiz tutulmasıdır. Bu şekilde iyileşme oldukça hızlandırılır. Fakat temizlik yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Bölge yumuşak diş fırçalarıyla temizlenmeli, travmatik etki oluşturmaktan kaçınılmalıdır. Yeme ve içmeye de dikkat edilmelidir. Baharatlı, asitli, sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır.

- Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik) Nedir, Neden Yapılır?

Diş eti yapısının estetik yönden değerlendirilerek, gerekli görülen estetik düzenlemeleri kapsayan diş hekimliği tedavisidir. Hastaların gülüş hatlarını ve dişlerin boyutlarını baz alarak simetrik şekillendirmelerin yapılmasıdır. Özellikle estetik diş hekimliği tedavilerinden olan lamina işlemlerinin, zirkonyum kaplamaların, dijital gülüş dizaynının ayrılmaz bir parçasıdır.

- Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik) Uygulaması Ne Kadar Sürede İyileşir?

Diş eti estetiği işlemi, on-on dört gün gibi kısa bir sürede tamamen iyileşir. Uygulama sonrası ilk bir hafta hafif etkili ağrı kesiciler reçete edilebilir.

- Diş Eti Estetiğinin (Pembe Estetik) Avantajları Nelerdir?

 • Diş etlerinin estetik açıdan en doğru şekli almasını sağlar.

 • Dişlerin seviyelenmeleri simetrik olarak uyumlandırılmış olur.

 • Dişlerin çevre dokuları sağlıklı hale getirilmiş olur.

 • Ağız kokusu problemi ortadan kaldırılabilir.

 • Diş etlerinde oluşan hafif şişlik ve kanama şeklindeki problemler ortadan kaldırılır.