shutterstock_625909484.jpg

Porselen Kaplama

- Porselen Kaplama Nedir, Hangi Durumlarda Uygulanır?

Aşırı madde kaybına uğramış dişlere veya kısmi dişsizlik durumlarında uygulanan, alt yapısı metal üst yapısı porselen olan protetik bir tedavi çeşididir. Estetik görüntüyü iyileştirir, bunun yanı sıra efektif bir çiğneme sağlar.

- Dayanıklı Mıdır?

Metal ve porselen normal bir dişten daha dayanıklıdır. Fakat herhangi bir çarpma benzeri travma sonucu çatlak veya kısılmalar görülebilir. Özellikle doğru bir çiğneme hareketlerine ve iki çenenin birbirine göre olan hareketlerine göre doğru bir uygulama yapıldığı takdirde rutin kullanımda herhangi bir kırılma veya çatlama görülmesi beklenmez.

- Dişimden Düşer Mi?

Bu tip kaplamaların dişe yapıştırılmasında kullanılan “siman” ismini verdiğimiz yüksek dayanıklılığa sahip özel yapıştırıcılar sayesinde dişle hem kimyasal hem de fiziksel olarak yapışarak bir bütün halinde davranır. Dikkatli bir kullanım sonucunda da uzunca yıllar herhangi bir problem olmadan kullanılabilirler.

- Tedavi Kaç Seans, Kaç Gün Sürer?

Normal şartlarda üç seans sürer ve yaklaşık olarak bir hafta içerisinde tedavi bitirilir.

1. Seans: Kaplama yapılacak dişlerin etrafından aşındırmalar yapılarak ölçüler alınır. (Preperasyon)

2. Seans: Metal altyapının dişle uyumu kontrol edilir. (Metal Prova)

3. Seans: Porselen üst yapısı tamamlanmış olan kaplamanın dişle, çenenin hareketleriyle ve çiğneme sistemiyle olan uyumu kontrol           

                edilerek gerekli uyumlamalar yapılır. Herhangi bir problem varsa giderilir ve kaplama dişe yapıştırılır.

- İşlem Sırasında Ağrı Hisseder Miyim?

Uygulamaların öncesinde bölgeye lokal anestezi yapılır ve bu anestezinin etkisi geçmeden dişlere geçici kaplamaları hazırlanır böylelikle herhangi bir ağrı, acı, hassasiyet hissedilmeden tedavi bitirilir.

- Tedavi Bittikten Sonra Kaplamaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Herhangi ekstra bir temizlik protokolüne ihtiyaç duyulmaz ve hasta normal ağız hijyeni uygulamaları olan “diş fırçalama, diş ipi kullanımı, gargara kullanımı” gibi işlemlerle gerekli temizliği rahatlıkla sağlayabilir. Bu uygulamalar dışında “düzenli diş hekimi kontrolü” yeterli olmaktadır.