KADIN HEKİM KLİNİK TEDAVİ_DSCF1346.p

Porselen Lamina (Yaprak Porselen) Dişler

- Porselen Lamina (Yaprak Porselen) Dişler Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır?

Formu, rengi, konumu gibi unsurları estetik olmayan dişlerin sadece ön yüzeyine birkaç milimetre kalınlığında porselen uygulamasıyla mükemmel estetik sonuç elde edilen bir tedavidir. Bazı durumlarda dişlerin sadece ön yüzeyinden 0.3-0.7 mm kadar aşındırma yapılabilir ya da duruma göre buna ihtiyaç duyulmadan lamina işlemi uygulanabilir.

- Avantajları Nelerdir?

  • Renginden memnun olunmayan dişlerde, beyazlatma ile yeterli sonuç alınamadığında istenen beyazlıkta dişlere sahip olmayı sağlar.

  • Yapısal olarak formu, şekli estetik açıdan uygun olmayan dişlerde istenen formda dişlere sahip olmayı sağlar.

  • Aralarında boşluk olan, ayrık dişlerin birleştirilmesini sağlar. (Diastema kapama)

  • Dolgulu, kırık, aşınmış, orijinal şekli bozulmuş dişlere estetik yapısını geri kazandırır.

  • Çapraşıklık, eğrilik gibi genel bozukluklarda ortodontik tedaviye (tel tedavisi) alternatif olarak porselen lamina uygulaması yapılarak daha kısa sürede estetik beklenti karşılanmış olur.

- Kaç Seans, Kaç Gün Sürer?

Ortalama üç seans sürmektedir.

1. Seans: Dijital ölçü alımı, başlangıç fotoğraf ve video kayıtlarının alınmasını içerir.

2. Seans: Bilgisayar ortamında tasarımı gerçekleştirilen modelin ağız içine uygulanıp kontrol edilmesi. (Mock Up)

3. Seans: Hasta ve hekim tarafından onaylanan geçici modelin aynısının daimi model şeklinde üretilip ağız içerisine oryantasyonu yapılır.

- Porselen Lamina Dişler Dişimden Düşer Mi?

Porselen lamina dişler, diş yüzeyine adapte edilirken “siman” verilen özel yapıştırıcılarla yapıştırılır. Simanlar ile dişler arasında hem kimyasal hem de fiziksel olarak üstün bağlantı özelliği vardır. Bu sebeple herhangi bir düşme görülmez ve dişle bir bütünmüş gibi kullanılabilir.

- Porselen Lamina Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Porselen lamina dişlerde kullanılan porselen materyali normal porselenden daha dayanıklıdır. Fakat herhangi bir çarpma benzeri travma sonucu çatlak veya kırılmalar görülebilir. Özellikle çiğneme hareketlerine ve iki çenenin birbirine göre olan hareketlerine göre doğru bir uygulama yapıldığı takdirde rutin kullanımda herhangi bir kırılma veya çatlama görülmesi beklenmez. Rutin ağız bakım yöntemlerini uygulanarak ve düzenli diş hekimi kontrolüne dikkat edildiğinde uzunca yıllar rahatlıkla kullanılır.