HEKİM TEDAVİ_DSF0150.png

Zirkonyum Kaplama

-Zirkonyum Kaplama Nedir, Hangi Durumlarda Uygulanır?

Zirkonyum diş rengine çok benzeyen beyaz renkli ve oldukça sert bir metal çeşididir. Kırılma ve çatlamaya oldukça dirençlidir. Bunun yanı sıra biyouyumlu bir materyaldir ve herhangi bir alerjiye sebep olmaz. Özellikle metal altyapılı porselen kaplamalarda kullanılan metallere alerjisi olan bireylerde zirkonyum kaplamalar daha uygun birer seçenektir. Estetik beklentinin yüksek olduğu özellikle ön dişlerde mükemmel estetik uyum sağlar.

-Tedavi Kaç Seans, Kaç Gün Sürer?

-İşlem Sırasında Ağrı Hisseder Miyim?

Uygulamaların öncesinde bölgeye lokal anestezi yapılır ve bu anestezinin etkisi geçmeden dişlere geçici kaplamaları hazırlanır. Böylelikle herhangi bir ağrı, acı, hassasiyet hissedilmeden tedavi bitirilir.

-Tedavi Bittikten Sonra Kaplamaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Herhangi ekstra bir temizlik protokolüne ihtiyaç duyulmaz ve hasta normal ağız hijyeni uygulamaları olan “diş fırçalama, diş ipi kullanımı, gargara kullanımı” gibi işlemlerle gerekli temizliği rahatlıkla sağlayabilir. Bu uygulamalar dışında “düzenli diş hekimi kontrolü” yeterli olmaktadır.

-Zirkonyum Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

  • Metal destekli porselen kaplamalarda porselenin transparan yapısından kaynaklı olarak zaman içerisinde alt yapıdaki metalin gri renkli bir yansıması görünmektedir. Fakat zirkonyum kaplamalar tek parçadır ve tamamı dişle aynı renktedir. Bunun dışında doğal dişlerdeki gibi uç kısımlarına şeffaflık efekti verilerek orijinal diş birebir taklit edilerek mükemmel estetik sonuç ortaya konur.

  • Biyouyumludur. İnsan organizmasıyla birebir uyumlu olduğu için alerjiye sebep olmaz.

  • Zirkonyum beyaz bir metaldir. Metal olmasının sağladığı yüksek dayanıklılığa sahiptir.

  • Zamanla renklenmez. Özellikle de ağız hijyenine ve düzenli diş hekimi kontrolüne dikkat edilirse uzunca yıllar kullanılır.

-Dayanıklı Mıdır?

Zirkonyum bir metal olduğu için normal bir dişten daha dayanıklıdır. Fakat herhangi bir çarpma benzeri travma sonucu çatlak veya kırılmalar görülebilir. Özellikle çiğneme hareketlerine ve iki çenenin birbirine göre olan hareketlerine göre doğru bir uygulama yapıldığı takdirde rutin kullanımda herhangi bir kırılma veya çatlama görülmesi beklenmez.

-Dişimden Düşer Mi?

Bu tip kaplamaların dişe yapıştırılmasında kullanılan “siman” ismini verdiğimiz yüksek dayanıklılığa sahip özel yapıştırıcılar sayesinde dişle hem kimyasal hem de fiziksel olarak yapışarak bir bütün halinde davranır. Dikkatli bir kullanım sonucunda da uzunca yıllar herhangi bir problem olmadan kullanılabilirler.